5 cech charakteru, czyniących nas idealnymi


Tworząc swój charakter staramy się wzbogacić go o najlepsze cechy, które będą odpowiadać nam indywidualnie i zaspokajać nasze potrzeby. Jedne z nich są z góry narzucone, inne przyswajamy wraz z wiekiem. Nasze cechy charakteru są na tyle istotne, gdyż określają nas w oczach innych. To za ich sprawą przypisywane są nam zasługi, jak i błędy, których się dopuściliśmy.

Od czego zacząć ?

Tolerancja… to coś co daje nam największe możliwości, pozwala poszerzać nasze działania bez zbędnych uprzedzeń i przybierać postawę aktywną wobec jednostek z różnych sfer społecznych, jak i kulturowych. Ponadto zyskujemy w oczach innych, jako ktoś przyjaźnie nastawiony oraz godny zaufania, co daje nam dodatkowe plusy do aprobaty przez osoby neutralne z naszego punktu widzenia oraz nie wymagające nacechowania tolerancją. Niestety osoby nieobdarzone wrodzoną tolerancją będą musiały pokusić się o mistyfikację, ponieważ sposób całkowitego uwolnienia takiej osoby od jego wzorców jest bardzo trudnym elementem do zmian.

Aby nie zatracić naszego charakteru w tym chorym i bezwzględnym świecie, nie możemy nigdy zapomnieć o uczciwości. Powinna być nieodzownym elementem naszych działań i to ona stanowi naszą drugą cechę. Jest to chyba jedna z najbardziej bolesnych cech do pozyskania. Jak wielu z nas cierpi, gdy mamy być uczciwi, a nieuczciwość tak bardzo kusi. Możemy zacząć od błahych rzeczy takich jak nie zwrócenie znalezionej zguby do właściciela, czy nie wskazanie błędu pani w barze, która nie policzyła nam za colę, a kończąc na zuchwałej kradzieży asortymentu w sklepie lub zatajaniu kłamstw innych w celu wykorzystania osób trzecich. Jednak mam na myśli również wywiązywanie się z danego słowa, bo to jest najczęstszym pomijanym elementem w uczciwości – słowność. W naszych czasach słowność jest na wymarciu, pielęgnowanie jej wzbogaca naszą osobowość o niezwykle cenne doświadczenia, jakie przyjdzie nam poznać dzięki niej. Pokazywanie i doświadczenie uczciwości wobec samego siebie. Najbogatsza z cech.

Dzięki uczciwości mamy możliwość posiąść jedną z cech, która jest uważana za dużą wadę, jednak w połączeniu z uczciwością dla mnie przynosi mnóstwo korzyści. Bycie wścibskim wielu osobom nie wychodzi na dobre, a jednak wścibstwo pozwala nam wiedzieć, być na bieżąco i rozumieć więcej. Bez chroniącej nasze intencje uczciwości może przynieść wiele niepożądanych skutków, jednak wiedząc co jest właściwe nie wykorzystamy zdobytej przez nas wiedzy w zły, zagrażający innym sposób. Wścibskość wyzwala w nas potrzebę wykraczania poza nasze granice przyzwoitości. Jeśli nadal ta cecha was odrzuca i jest uważana za wyjątkowo wstrętną pomyślcie, że każdy przyjaciel przyjmuje taką postawę, jednak działa on poniekąd za naszym przyzwoleniem.

Nie mogło zabraknąć czegoś co popchnie nas do działania i pozwoli zawsze korzystać z okazji nawet, gdy będziemy mieć duże wątpliwości i strach w oczach. Odwaga. To ona pozwoli nam rozpoczynać kolejne zamierzone cele oraz pozwoli nam wypaść w oczach innych jako osoba niezłomna. Niestety w wielu przypadkach strach jest paraliżujący i nie sposób się go pozbyć. Musimy nauczyć się go wykorzystywać w sposób mobilizujący, co jest nie lada wyzwaniem. Odwaga powinna w znaczny sposób ułatwić nam wypowiadanie się o naszych poglądach i przekonaniach, bez konieczności martwienia się zdaniem innych. Jest to o tyle istotne, iż pozwoli nam na indywidualną postawę nawet dla skrajnie dziwacznych umysłów.

Coś co lubię...

Najwyższa pora na ostatni i najistotniejszy element charakteru. Przeze mnie szczególnie upodobany. Bycie upartym to oznaka nie tylko wytrzymałości, ale również pewności… swojego słowa, dokonań oraz celów. Wszelkie nasze działania spełzną na niczym, jeśli zabraknie nam upartego dążenia do nich, bez względu na przeciwności zdarzeń… bez względu na słowa innych… bez względu na nasze ograniczenia. Jeśli mamy wiele marzeń dobrze by było abyśmy mieli świadomość jak trudno je osiągnąć. Niestety powiedzenie „chcieć to móc” nie przynosi zbytnich rezultatów, żeby nie powiedzieć żadnych. Musimy mieć cierpliwość, która również wywodzi się z upartości. Niestety tak samo jak każda cecha posiada złą stronę, tak i nie ominęło to jej. Dzięki osobom, które swą nadmierną upartością trwały w złych przesądach bez jakiejkolwiek otwartości na słowa innych, cecha ta nabrała negatywnego wydźwięku. Niemniej jednak nie należy jej unikać i uczyć się pozbycia jej jako filara naszej osobowości... wręcz przeciwnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Uparciuch